Results Archive 2016

Club Season

Scratch Trophy Tony Brown
Scratch Trophy (Ladies) Angela Radden-Rutt
Handicap Trophy Robbie Calder
Veterans' Trophy Dave Manders
Points Trophy Tim Peters
Points Trophy (Ladies) Claire Wallace
Hill Climb Trophy Neil Clarke
Hill Climb Trophy (Ladies) Angela Radden-Rutt
Social Groups' Downhill Trophy Philip van der Veen
25 Trophy Matt Andrews
Junior Trophy Bradley Burke
Indoor Cycling Award Alex Palmer
Indoor Cycling Award (Ladies) Angela Radden-Rutt

Open 10 25/06/2016  G10/57

 1st Simon McNamara South Downs Bikes 20mins 12secs £40.00 2nd Tom Pritchard Hampshire RC 20mins 23secs £30.00 3rd Carl Ferri Cadence Performance 20mins 44secs

1st Simon McNamara - South Downs Bikes   20:12
2nd Tom Pritchard - Hampshire RC                 20:23
3rd Carl Ferri - Cadence Performance            20:44
Team South Downs Bikes                                1:02:23

Full Open Results chart here

Complete season's results for Club events   here

Complete season's results for Club events (weekly)   here

Results Archive 2015

Club Season

Scratch Trophy Greg Turner
Scratch Trophy (Ladies) Angela Radden-Rutt
Handicap Trophy Tim Peters
Veterans' Trophy Tony Brown
Points Trophy Greg Turner
Points Trophy (Ladies) Rebecca O'Harra
Hill Climb Trophy Neil Clarke
Hill Climb Trophy (Ladies) Sabina Hickmet
Social Groups' Downhill Trophy Philip van der Veen
25 Trophy Matt Andrews
Junior Trophy not awarded
Indoor Cycling Award Ian Hiscock
Indoor Cycling Award (Ladies) Claire Savage

Open 10 27/06/2015 G10/57

1st Conal Yates - In-Gear Quickvit Trainsharp RT  00:20:01
2nd Peter Tadros - In-Gear Quickvit Trainsharp RT 00:20:11
3rd Simon McNamarra - South Down Bikes 00:20:36
Team In-Gear Quickvit Trainsharp RT 

Complete Open 10 results   here

 Complete season's results   here 

Results Archive 2014

Club Season

Scratch Trophy Matt Andrews
Scratch Trophy (Ladies) Rebecca O'Hara
Handicap Trophy Stephen Copeland
Veterans' Trophy Brian Flint
Points Trophy Jon Fry
Points Trophy (Ladies) Rebecca O'Hara
Hill Climb Trophy Emin Akbay
Hill Climb Trophy (Ladies) Sabina Hickmet
Social Groups' Downhill Trophy Matt Coleman
25 Trophy Matt Andrews
Junior Trophy Emin Akbay
Indoor Cycling Award Ian Phillips
Indoor Cycling Award (Ladies) Claire Savage/Claire Slade

Full season results  here. Weekly results   here (tabs at foot of worksheet show individual weekly results)

 Open 10 28/06/2014 G10/57

1st Conal Yates - In-Gear Quickvit Trainsharp RT 00:20:18
2nd James Stratton - London Dynamo 00:20:22
3rd Iain Brogden - Eastbourne Rovers CC 00:20:38
Team In-Gear Quickvit Trainsharp RT 

For full event results   here

Results Archive 2013

Club Season

Scratch Trophy Jon Fry
Scratch Trophy (Ladies) Coralie Clarke
Handicap Trophy Paul Windust
Veterans' Trophy Peter Delve
Points Trophy Stephen Copeland
Points Trophy (Ladies) Coralie Clarke
Hill Climb Trophy Stephen Copeland
Hill Climb Trophy (Ladies) Rebecca Dykes
Social Groups' Downhill Trophy Philip van der Veen
25 Trophy Keith Shuttlewood
Junior Trophy Toby Baverstock
Indoor Cycling Award Not applicable 

Full season results   here. Weekly results   here (tabs at foot of worksheet show individual weekly results)

Results Archive 2012

Club Season

Scratch Trophy Keith Carter
Handicap Trophy Stewart Salt
Veterans' Trophy Peter Delve
Points Trophy Keith Carter
Points Trophy (Ladies) Coralie Clarke
Hill Climb Trophy Neil Clarke
Hill Climb Trophy (Ladies) Coralie Clarke
Scratch Trophy (Ladies) Coralie Clarke
Social Groups' Downhill Trophy Philip van der Veen
25 Trophy Keith Shuttlewood
Junior Trophy Toby Baverstock
Indoor Cycling Award Jason Baverstock

Full season results  here

Open 10 23/06/12 G10/57

1st Peter Tadros - In-Gear Quickvit Trainsharp RT 00:20:07
2nd Rupert Burbidge - In-Gear Quickvit Trainsharp RT  00:20:33
3rd Richard Preddle - Node 4 Giordana RT 00:20:38
Team In-Gear Quickvit Trainsharp RT

Full event results  here

Results Archive 2011

Club Season

Scratch Trophy Paul Mellen
Handicap Trophy Alan Dolan
Veterans' Trophy Brian Flint
Points Trophy Jon Fry
Hill Climb Trophy Warren Higgins
Scratch Trophy (Ladies) Linda Beattie
Social Groups' Downhill Trophy Philip van der Veen
25 Trophy Warren Higgins
Junior Trophy Toby Baverstock

Full season results   here

Open 10  18/06/11   G10/57

1st Conal Yates - In-Gear Quickvit Trainsharp RT 00:20:49
2nd Paul Mellen - Horsham Cycling 00:20:53
3rd Rupert Burbidge - Redhill CC 00:21:03
Team Crawley Wheelers

 Full event results   here

Results Archive 2010

Club Season

Scratch Trophy Keith Carter
Handicap Trophy Peter Delve
Veterans' Trophy John Randall
Points Trophy Stephen Copeland
Hill Climb Trophy Neil Clarke
Scratch Trophy (Ladies) Not awarded
Social Groups' Downhill Trophy Philip van der Veen
25 Trophy Paul Mellen
Junior Trophy George Hunter

Full season results  here

Open 10  26/06/10   G10/57

1st Keith Coffey - BEC 00:20:55
2nd Mark Newton - BEC 00:21:08
3rd Iain Brogden - Eastbourne Rovers CC 00:21:14
6th = Keith Carter & Paul Mellen - 1st for Horsham Cycling 00:21:39
Team 34th Nomads/Gem Hygiene

Full event results   here

Results Archive 2009

Club Season

Scratch Trophy Neil Houldey
Handicap Trophy Alan Dolan
Veterans' Trophy Brian Flint
Points Trophy Ian Hiscock / Keith Carter (1st equal)
Hill Climb Trophy Neil Clarke
Scratch Trophy (Ladies) Miranda Houldey
Social Groups' Downhill Trophy Philip van der Veen

Full season results   here.

Open Hilly - 18/04/09 - GS/189

1st Neil Houldey - Horsham Cycling 00:34:17
2nd David Shepherd - Liphook Cycles 00:34:29
3rd Daniel Payne- GS Stella 00:34:39
Team Horsham Cycling

Full event results   here.

Open 10 - 20/06/09 - GS10/57

1st Shaun Kennedy - Bec CC 00:20:58
2nd Brian Molloy - Epsom CC 00:21:05
3rd Anthony Draper - 34th Nomads/Gem Hygiene 00:21:22
Fastest Lady Miranda Oberman - Horsham Cycling 00:24:52 (Event Lady’s Record)
Team Horsham Cycling

Full event results   here.

Results Archive 2008

Club Season

Scratch Trophy Neil Clarke
Handicap Trophy Andy Bullimore
Veterans' Trophy John Randall
Hill Climb Trophy Neil Clarke
Scratch Trophy (Ladies) Clare James
Social Groups' Downhill Trophy Mike Carr

Full season results  here.

Open Hilly - 19/04/08 - GS/189

1st Paul Thatcher - Brighton Mitre 00:35:00
2nd Clive Powell - GS Stella  00:35:30
3rd Paul Byford - GS Stella 00:35:31
10th Keith Carter - 1st for Horsham Cycling 00:39:33

Full event results   here.

Open 10 - 21/06/08 - GS10/57

1st Paul Mill - Team Edwardes-Elite-Cycling 00:20:27
2nd Lee Turner - Sigmasport 00:21:28
3rd Paul Read - Redhill CC 00:21:58
44th Dave Homewood - 1st for Horsham Cycling 00:25:45

Full event results   here.

Results Archive 2007

Club Season

Scratch Trophy Neil Clarke
Handicap Trophy Brian Flint
Veterans' Trophy Peter Delve
Hill Climb Trophy Neil Clarke
Social Groups' Downhill Trophy Mike Carr

Full season results   here.

Open Hilly - 21/04/07 - GS/189

1st Stewart Jardine - 21st Century Airports 00:33:11
2nd Tim Stevens - 34th Nomads 00:33:44
3rd Daniel Paine - Crawley Wheelers 00:34:05
30th Peter Delve - 1st for Horsham Cycling 00:41:12

Full event results   here.

Open 10 - 23/06/07 - GS10/57

1st Peter Tadros - In Gear Quickvit Trainsharp RT  00:20:29
2nd Christian Yates - In Gear Quickvit Trainsharp RT  00:20:32
3rd Phil Bull - VC Elan/Harry Perry Cycles 00:20:52
37th Peter Delve - 1st for Horsham Cycling 00:25:13 

Full event results   here.

Results Archive 2006

Club Season

Handicap Trophy Stewart Forbes
Hill Climb Trophy Andy Bristow

Open Hilly - 22/04/06 - GS/189

1st Rob English - AW Cycles 00:32:40
2nd David Shepherd - Liphook Cycles RT 00:33:27
3rd Kevin Shaw - Crawley CC-ROK/Evans Cycles 00:34:02
10th Andy Bristow - 1st for Horsham Cycling 00:38:44 

Full event results   here.